Zookoutek Dolní Břežany

 

 
 

Na začátku Břežanského údolí, pár kroků od zbraslavského mostu Závodu míru, najdete lesní zookoutek, který provozujeme. Minizoo se rozprostírá podél Břežanského potoka a momentálně je domovem skupinky divokých prasat, daňka, čtyř muflonů, poštolky, řady sov a jedné kuny.

Všechna zvířata, která v zookoutku uvidíte, jsou handicapovaná, a tudíž by ve volné přírodě nepřežila. Některá se narodila u chovatelů, jiná se kvůli zranění dostala do naší záchranné stanice, odkud už jsme je kvůli trvalému fyzickému handicapu nemohli vypustit.

Zookoutek nám do péče svěřila obec Dolní Břežany na jaře roku 2016.

Z historie zookoutku

Minizoo v Břežanském údolí založil v roce 1971 lesní závod Zbraslav. Až do roku 2015 se o provoz zookoutku staral státní podnik Lesy ČR. V tomto roce ale minizoo v rámci církevních restitucí změnila majitele a přešla do vlastnictví Arcibiskupství Pražského. To mělo z úcty k dlouholeté tradici velký zájem provoz zookoutku zachovat, a proto ho smluvně „předalo“ obci Dolní Břežany. Ta následně provozem pověřila nás.

Aktuální situace

Po celou dobu své existence zookoutek neprošel zásadní rekonstrukcí a většina zařízení je již za hranicí životnosti. Situaci navíc zhoršil incident, z jara roku 2018 – neznámí vandalové zničili několik voliér a zranili několik zvířat tak vážně, že bylo nutné je utratit.

Dobrá zpráva je, že zookoutek čeká kompletní přeměna, kterou zaštiťuje obec Dolní Břežany. Ta chce minizoo přebudovat tak, aby byla nejen důstojným domovem pro zvířata, ale i vyhledávaným místem pro turisty a milovníky přírody. Začátek rekonstrukce, jejíž projekt už byl vypracován, ovšem oddaluje nutná změna územního plánu – pozemek, na kterém se zookoutek nachází, byl dosud evidován jako les.

Prosíme proto vás, případné návštěvníky, abyste aktuální nedostatky zookoutku omluvili.